Sylvia Plath - Sklenený zvon

22.04.2020

O knihe

Esther Greenwoodová, talentovaná študentka literatúry, prežíva leto v New Yorku ako stážistka v prestížnom módnom časopise, no po príchode domov sa jej psychický stav rapídne zhorší a matka ju prinúti vyhľadať pomoc psychiatra. Esther podstúpi liečbu elektrošokmi a po krátkom pobyte v liečebni sa jej stav zlepší.

Môj názor

O tomto diele som toho počula veľa. A ja naozaj netuším, kde som bola, keď som o tento skvost doposiaľ nezavadila. Ani som netušila, koľko emócií vo mne môže zanechať jedna nenápadne tváriaca sa kniha.

Sylvia a jej alter ego Esther zažíva vlastné ticho pod skleneným zvonom, akoby sa pod ním dusila, nemohla dýchať, čítať ani písať. Zároveň popiera americký spôsob života v päťdesiatych rokoch minulého storočia, nestotožňuje sa s ničím, čo je pre ostatných "prirodzené", neznáša pretvárku, stavanie na falošných plytkých hodnotách umelej krásy a povrchnosti v živote dospievajúcich dievčat a mladých žien. Trpela duševnou chorobou - bipolárnou poruchou, ktorá sa prejavovala dvoma stránkami: raz to bola neutíchajúca činnosť, plány, tvorivosť, potom však prišla jej temná stránka: nekonečná depresia, strata záujmu o všetko a nakoniec - samovražedné sklony...

Sklenený zvon je vo svojej podstate otvorenou spoveďou, analýzou depresie a jej liečenia na psychiatrii. Spôsoby liečby, ktoré boli v tom čase veľmi drastické, vyvolávali rozruch a kniha celkovo spôsobila v šesťdesiatych rokoch minulého storočia pre svoj obsah obrovský šok.

Ja sama toto dielo považujem za najdepresívnejšie, aké sa mi dostalo pod ruku, no napriek tomu ho s čistým svedomím zaraďujem medzi moje obľúbené.
Ja totiž zbožňujem knihy, ktoré sú napísané krásnym a umeleckým jazykom a konkrétne táto bola pre mňa skutočne literárnym zážitkom.

Tento príbeh sa nečíta ľahko. Nie je k vašim pocitom najšetrnejší, no celkom určite si zaslúži vašu pozornosť, hoci na vás pri čítaní môžu doľahnúť skľučujúce pocity hraničiace s depresiou, pocity, akoby ste sa aj vy sami ocitli pod skleneným zvonom.

Sylvia Plath mi učarovala úplne všetkým. Najviac ma však dostala svojím neľahkým osudom a záverečné zistenie, že svoj tretí pokus o samovraždu úspešne priviedla dokonca, mi priniesol celkom iný pohľad na toto úžasné dielo, ku ktorému sa raz ešte určite vrátim.

© 2020 Radka M. Všetky práva vyhradené.
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky