Romain Gary - Šarkany

19.01.2020

Žáner: historický román
Väzba: brožovaná
Počet strán: 356

O knihe

Desaťročný Ludo žije v Normandii so svojím strýkom Ambroisom, ktorý je známy tým, že vyrába krásne šarkany. Do Ludovho detského sveta fantázie, farieb a snov jedného dňa vstúpi mladá poľská aristokratka Lila Bronicka a toto stretnutie navždy zmení jeho život. Osudová láska však bude musieť čeliť mnohým prekážkam: vzdialenosti, rivalom, spoločenským rozdielom, no najmä odlúčeniu, ktoré spôsobí vojna. Samotná láska nebude stačiť na to, aby dala šarkanom krídla. Na to, aby vzlietli dostatočne vysoko, budú potrebovať poriadny kus odvahy a predstavivosti. 

Môj názor

K tejto knižke som sa dostala čírou náhodou a to tak, že ma oslovila sestra dvoch dievčat, ktoré ju preložili z francúzštiny. A keďže sme všetky pôvodne z jednej dediny, nemohla som povedať nie, moja zvedavosť bola silnejšia ako ja :-).

Priznám sa, že spočiatku sa mi do príbehu začítavalo veľmi ťažko. Mala som z toho jeden veľký francúzsky guláš. Možno práve kvôli množstvu postáv, ktoré som nevedela ako a kam zaradiť, no príbeh sa mi začal páčiť paradoxne po príchode ďalšej novej postavy, mladej Poľky Lily, ktorá do príbehu vniesla trocha svetla a dej tak nabral nový smer.

Ani neviem prečo, ale od tejto knihy som automaticky očakávala nezabudnuteľný príbeh lásky, ktorý ma dostane a uchváti a ja som asi aj rada, že tomu tak nakoniec nebolo. S príbehom lásky síce môžete rátať, to áno. Avšak, nie je prioritnou témou. Hlavnú úlohu tu zohráva vojna, obdobie pred, počas i po nej. Táto kniha mi dala možnosť vidieť vojnu aj z iného pohľadu, než na aký som bola zvyknutá. Doteraz som čítala o ľuďoch zatvorených v koncentračných táboroch, o násilí a brutalitách odohrávajúcich sa počas druhej svetovej vojny, no tento príbeh je celkom iný.

"Už dávno sa mi v hlave usalašila jedna myšlienka, ktorej som sa potom veľmi ťažko zbavoval a ktorej som sa možno nikdy nezbavil úplne. Nacisti boli ľudia. A to, čo v nich bolo ľudské, bola ich neľudskosť."

Väčšina ľudí z Normandie sa síce koncentračným táborom vyhla, no vojna skutočne neobišla nikoho. Vy tak máte možnosť nahliadnuť, ako sa s ňou ľudia vyrovnávali a do akej miery ovplyvnila ich životy. Aj o tom totiž táto kniha je.

Postavy, ktoré vystupujú v tomto príbehu, si jednoducho musíte zamilovať. Mne boli srdcu blízki takmer všetci, možno len s výnimkou Lily, pretože tá mi skutočne pila krv celkom dlho, ak nie až dokonca :-) 

Ak ste zvedaví, ako to nakoniec dopadne s Ludom, ktorý trpí "prebytkom pamäti" a mladou Poľkou Lilou, ponorte sa do Šarkanov tak ako ja. Nechajte dej jednoducho plynúť a sami uvidíte, aké emócie vo vás samotný príbeh vyvolá. Mne to naozaj nedalo, pre mňa nezáživným začiatkom som sa nenechala odradiť a spravila som dobre. Skúste to aj vy, stojí za to.Za knihu ďakujem vydavateľstvu MONICQA PUBLISHING a samozrejme, Lenke :-)

© 2020 Radka M. Všetky práva vyhradené.
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky