Meik Wiking - Malá kniha Hygge

09.01.2021

Žáner: motivačná literatúra (not sure)
Väzba: pevná
Počet strán: 288

Prečítajte si ešte viac o hygge napríklad aj v ďalšom zaujímavom článku tu

O knihe

Zamilujte si hygge a odhaľte tajomstvo toho, ako byť v živote šťastnejší a spokojnejší. Malá kniha hygge je skutočnou bibliou dánskeho životného štýlu, ktorý obľubujú ľudia po celom svete. Riaditeľ Inštitútu pre výskum šťastia Meik Wiking v nej prináša praktické a jednoduché rady, ako zažívať viac radosti a plnými dúškami si užívať chvíle pohody na dánsky spôsob hygge - od ideálneho osvetlenia vášho domova, cez príjemný čas strávený s vašimi najbližšími až po osvedčené chutné hygge recepty.
Malá kniha hygge vám priblíži filozofiu pohody a tepla, ktorú si veľmi ľahko osvojíte aj vy.

"Húge? Hüge? Alebo hügä? Nezáleží na tom, ako slovo hygge vyslovíte či napíšete, stačí, že ho cítite. Podobne to vyjadril aj jeden z najväčších filozofov dnešných čias, Macko Pú, ktorý takto odpovedal na otázku, ako sa správne píše láska.

Koncept hygge nachádzame v mnohých podobách po celom svete. Dáni o tom vedia svoje a evidentne majú aj svoj vlastný (a teraz už ani nie príliš tajný) recept na šťastie.

Tu je zopár vecí, vďaka ktorým HYGGE naplní váš domov a ktoré mňa osobne zaujali najviac:

1. HYGGEKROG

Každý domov potrebuje svoj hyggekrog, v preklade kútik, kde človek trávi najviac času, najlepšie sa cíti, zababuší sa do deky s dobrou knihou a šálkou čaju (pretože horúci nápoj k tejto atmosfére neodmysliteľne patrí).

2. KOZUB

Môžeme ho pokojne označiť za najvýznamnejší zdroj hygge. Je to totiž miesto, kam sa utiahneme do samoty, aby sme si oddýchli a zažili pocit tepla a pohodlia. Navyše zintenzívňuje pocit blízkosti. No čo je viac hyggelig? Zrejme nič. Dáni sú totiž známi svojou posadnutosťou pálenia drevených polien.

3. DOTYK PRÍRODY 

Drevo úplne nestačí. Dáni potrebujú presťahovať domov celý les. Každučký kúsok prírody, ktorý človek nájde, prispieva k vytvoreniu hygge. Listy, orechy, vetvičky či zvieracie kožušiny. Ak chcete dodať kreslu či parapetu mimoriadnu dávku hygge, stačí ich vraj prikryť kúskom kože. Ovčej, napríklad.

4.. SVIEČKY

Ďalší zdroj tepla a svetla, čiže útulnej atmosféry či najrýchlejší spôsob, ako vytvoriť hygge - zapálením zopár sviečok, alebo, ako by Dáni povedali, levende lys, živého svetla. Bez sviečok jednoducho niet hygge.

Mimochodom, vzhľadom na to, že Dáni obľubujú sviečky a drevo a ďalšie horľavé doplnky, niet divu, že Kodaň niekoľkokrát v histórii ľahla popolom. Toľko k štatistickému okienku :-).

5. DEKY A VANKÚŠE, VLNENÉ PONOŽKY ČI SVETRE

Počas zimných mesiacov nesmú chýbať v žiadnej hygge domácnosti. Aké príjemné je zababušiť sa do deky, na chvíľku si odpočinúť a nachádzať radosť v celkom obyčajných veciach...a to vám nemusí byť ani zima...

6. KNIHY

To najlepšie na záver a pre mňa to jediné, čo skutočne potrebujem k vytvoreniu si tohto útulného a príjemného konceptu. Základom je vraj schopnosť oddýchnuť si v spoločnosti dobrej knihy bez ohľadu na žáner. Nie je problém - dajte mi knihu, chvíľku pre seba a najviac hyggelig atmosféra je na svete. Skromne.

Hygge vzniká vďaka zážitkom a atmosfére, nie veciam. Je to čas strávený s tými, na ktorých nám skutočne záleží. Pocit domova. Pocit bezpečia. Hygge je o nekonečných rozhovoroch o všetkom a ničom zároveň. O vzácnom tichu medzi dvomi, no rovnako o chvíľach, kedy si osamote vychutnávame šálku čaju.

Napriek tomu, že slovo hygge nájdete v tejto knižke úplne všade a som si celkom istá, že vám pri čítaní bude liezť pravdepodobne aj ušami (rovnako ako mne), toto počteníčko si užijete naplno.

A fakt, že ešte stále netuším, ako sa vlastne toto slovo správne vyslovuje, nemení nič na veci, že mi táto knižka maximálne učarovala. Sála z nej totiž niečo nevysvetliteľne magické a absolútne upokojujúce. A hoci vám samotné šťastie asi len ťažko prinesie, aspoň budete vedieť, čo na seba v prípade, že chcete vyzerať ako skutočný Dán. A nehovorte, že to sa vám v živote nezíde :-).

© 2020 Radka M. Všetky práva vyhradené.
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky