Lisa Taddeo - Tri ženy

09.03.2020

Žáner: reportážny/psychologický román
Väzba: pevná s prebalom
Počet strán: 268O knihe

Túžba. Vzrušuje nás i mučí. Ovláda naše myšlienky, ničí naše životy. Žijeme len pre ňu. A predsa o nej nehovoríme. Je skrytou silou nášho života, no aj tak zostáva do veľkej miery neprebádaná. Za posledných osem rokov prešla americká novinárka Lisa Taddeo šesť ráz naprieč celou krajinou, aby nazrela do duší obyčajných žien z rôznych regiónov a prostredí. Výsledkom jej úsilia je kniha Tri ženy, najvernejší portrét ženskej túžby, aký kto kedy zachytil, a zároveň jedna z najdiskutovanejších kníh posledného roka. Môj názor

Chvíľku mi trvalo, keď som sa toto dielo snažila niekam zaradiť. Nie je to totiž vyslovene ani reportáž ani román. Hádam, že pravda je niekde uprostred.
Sú to totiž reálne a veľmi osobné príbehy troch (ne)obyčajných žien, ktoré sú vyrozprávané tak, akoby ste skutočne čítali román. A pohltia vás natoľko, že hneď, ako knihu dočítate, budete ju chcieť požičať svojej kamarátke, pretože táto kniha si priam žiada diskusiu. Aspoň to tvrdí jedno z odporúčaní na obálke a ja sa s ním maximálne stotožňujem.

Lisa Taddeo je americká novinárka a spisovateľka a počas ôsmich rokov skúma sexuálny život týchto troch žien, ich túžby a v podstate všetko, čo sa odohráva za dverami ich spální a dokonca nielen tam a vy tak máte priam dokonalý náhľad do najtajnejších ženských túžob.

Príbeh, ktorý mi zíde na um ako prvý a ktorý ma zaujal zrejme najviac, je príbeh sedemnásťročnej študentky Maggie, ktorá mi tak veľmi pripomínala postavu Amy z diela 'Amy a Isabelle'. Majú spoločné niečo viac, ako len rovnaké charakterové vlastnosti, zdieľajú totiž aj veľmi podobný príbeh.
Maggie má dôverný vzťah so svojím učiteľom angličtiny, ktorý vyústi aj do fyzického kontaktu, ktorému predchádzajú nočné esemesky a telefonáty. Svoje osemnáste narodeniny plánuje osláviť tak, že vynechá vyučovanie a budú sa celý deň milovať. Namiesto toho sa s ňou však Aaron rozíde. Po mnohých rokoch (tuším šiestich) sa Maggie rozhodne vyjsť s pravdou von.

V poradí druhý príbeh, ktorý ma zaujal takmer rovnako, je príbeh Liny, matky dvoch detí, ktorej manželstvo už dávno vyhaslo. Od svojho manžela žiada len jediné, aby ju miloval. Doslova. Fyzicky. On ju totiž odmieta čo i len pobozkať na ústa, pretože ho "ten pocit uráža".

A v treťom, (pre mňa) o kúsok menej zaujímavom príbehu spoznáme Sloane, krásnu a úspešnú majiteľku reštaurácie. Jej manžel sa rád prizerá sexu svojej ženy s inými partnermi (či partnerkami) a ona si roky kladie otázku, kde sa končí manželova túžba a kde sa začína tá jej. 

Bola som veľmi zvedavá, ako to vlastne s týmito hrdinkami bolo/skončilo, a tak som čítala a čítala. A bola by som radšej, keby mala kniha možno o pár strán viac, pretože som čakala, že sa dočkám aspoň nejakého uspokojivého záveru. No konce všetkých troch príbehov zostali pre mňa tak trochu otvorené. Ale možno to bol autorkin zámer, všetko potrebné v podstate bolo povedané...

Toto dielo je hodnotené ako veľmi výnimočné a mne nezostáva nič iné, než súhlasiť. Avšak, neviem či sa moje očakávania stopercentne naplnili, tie boli veľmi vysoké, najmä kvôli pozitívnym recenziám a rôznym popiskom na obálke.
Nemôžem povedať, že by som bola sklamaná, to by som si protirečila. Z knihy som bola po celý čas nadšená, čítala sa rýchlo a dychtivo, no asi vo mne nezanechala až taký hlboký dojem, ako sľubovali.

Aj napriek tomu však toto dielo silne odporúčam, a to nielen pre pikantné a odvážne scény, ktorých je tu neúrekom a pri ktorých som sa neraz začervenala, pretože Lisa si skutočne nedáva servítku pred ústa a všetky sú opisované tak ako sú, takpovediac bez cenzúry, ale najmä pre nesmiernu dávku zúfalstva a nešťastia, ktorá z týchto príbehov priam presakuje.Za knihu veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu Tatran. Vďaka nemu mám totiž možnosť čítať takéto obsahovo kvalitné knihy, na ktoré sa hádam ani negatívne recenzie písať nedajú. :-)

© 2020 Radka M. Všetky práva vyhradené.
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky