Anthony Burgess - Mechanický pomaranč

16.03.2019

Žáner: svetová klasika
Väzba: pevná
Počet strán: 216

O knihe

Príbeh sa odohráva v Londýne. Hlavná postava Alex je vodcom štvorčlennej skupiny tínedžerov, ktorá pácha rozličné násilnosti. Medzi sebou sa rozprávajú bizarným slangom s implantovanými rusizmami. Alexa po čase chytia a dostane sa do väzenia, kde ho čaká hrozivý trest s nepredstaviteľnými následkami. Experimentálna liečba ho zmení na krotkého baránka, ktorý sa už nikdy nedopustí násilia, ale zároveň ho tak zbaví aj možnosti voľby medzi dobrom a zlom, jeho ľudskej podstaty. 

Človek, ktorý si nemôže vybrať, prestáva byť človekom."Môj názor

Tak toto bolo teda naozaj chorošné dielko, o akom ste ešte nehírovali, kamoge moji! Žiaden teribl blezgar, to vám garantujem. Tak v takomto duchu a týmto štýlom bola napísaná táto kniha od začiatku až po koniec a nemôžete sa mi čudovať, že som mala po prvých stranách nesmiernu chuť vyhodiť ju von oknom (to by som samozrejme s nijakou knihou nikdy nespravila, a táto si to vonkoncom nezaslúži, ale naozaj som sa premáhala).

V úvode knihy som s čítaním skutočne bojovala, pretože spôsob, akým je kniha napísaná, najmä slovník Alexa, hlavného (anti)hrdinu - to je niečo, na čo si treba len jednoducho zvyknúť. Spočiatku som neustále nakúkala do slovníka v zadnej časti knihy. Bez toho to naozaj asi nejde, no po chvíľke čítania si na použitý slang zvyknete a stane sa samozrejmým. Ani som nepostrehla ako a bola som na konci knihy. Teraz som neskutočne rada, že som odolala pokušeniu knihu odložiť a dočítala ju dokonca.

Násilie je tu neodmysliteľnou súčasťou deja. Partia štyroch chalanov pácha násilné činy na nevinných ľuďoch a absolútne bez výčitiek. Jedného dňa Alexa chytia a zatvoria do väzenia. Po krátkom čase ho však prepustia, nasadia mu experimentálnu liečbu ako trest za svoje výčiny a mladícke nerozvážnosti. Začína sa doslovné vymývanie mozgu. Alex stráca vlastnú voľbu medzi dobrom a zlom, navyše začína cítiť odpor k trom veciam, ktoré mal predtým nadovšetko rád - násilie, sex a klasická hudba.

Táto kniha prináša veľké posolstvo o tom, že človek naozaj prestáva byť človekom, ak stratí právo rozhodovať sám o sebe.
Pokiaľ máte chuť prečítať si niečo absolútne odlišné od všetkého, čo ste doposiaľ čítali, tak vám určite odporúčam siahnuť po Mechanickom pomaranči. A komu sa do knihy nechce, toho možno poteší, že existuje aj filmové spracovanie tohto jedinečného diela:-).

© 2020 Radka M. Všetky práva vyhradené.
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma!